Buegrej.dk buejagt compound bue jagtudstyr  pile buer Jagt sigte
Buegrej.dk

Bue Kurser 2010

Tilbud
Brugt Buegrej
Til forsiden
Bliv lidt klogere
Nyhedsbrev
Vælg kategori: Søg produkt:
 
Samlet indkøb DKK 3.382,50 
 

Dansk Svenska Norway

Varekatalog:
Buejæger? Hvordan?
Jagttøj
Kikkerter
Lommelygter.
Afstandsmålere.
Buer / Reservedele
Armbeskyttere
Camouflage.
Faner
Grej til pilebyg
Husets pil.
Indsats
Jagtstiger/Hochsitz
Nock
Pilebyggeren
Pileskafter.
Pilespidser
Pile hylder.
Pilekogger.
Releaser
Sigte
Skydeskiver.
Værksted
Stabilisatorer.
Tasker / Opbevaring / Transport
Vedligeholdelse / Værktøj
Andet jagtudstyr
Støj dæmpning

Indkøbskurv
Forside

Info:
Personlige oplysninger
Bestilling
Betaling
Levering
Reklamationsret
Fortrydelsesret
Handelsbetingelser
Ordrestatus

Links:
Foreningen af danske buejægere
Nordjyske Buejægere
Svendborg Buejægere
Randers Bueskytte Laug
Sydjysk Buejægerlaug
Brdr. Vestergaard
Danmarks Jægerforbund
Guide til Jagt

Alle priser
er incl. moms

Dankort




Buejæger? Hvordan? > Buejæger? Hvordan?
Er du interesseret i at blive buejæger? Så læs videre herunder.

For at blive buejæger skal man for det første have et gyldigt dansk jagttegn, dernæst er det en god ide at melde sig ind i en buejæger forening, se links til venstre på siden, her kan du lære at skyde med bue samt få gode råd og vejledning i hvordan man består bue tegns prøven.

Bueprøve aflægges for den pågældende buetype man ønsker at skyde med. For en uddybende forklaring på bueprøven se dette link

Når du er blevet fortroligt med buen, er det tid til at tage buetegns kurset, hvilket typisk ligger i foråret. Op til kurset er det en fordel at læse "lærebog i buejagt" kan købes her

På kurset gennemgåes den grundlæggende teori om buejagt, selve jagtformen, de forskellige buetyper, det nødvendige udstyr. Derudover er der en praktisk del på kurset, hvor man får prøvet de forskellige skudafstande til det jagtbare vildt, samt forskellige skydestillinger.

Med buetegns kurset beviset i hånden er det nu tid at tilmelde sig den praktiske prøve, som typisk ligger om efteråret.
Se de forskellige datoer her.

Her skal du først op til en teoretisk prøve om de forskellige aspekter inden for buejagt, såsom forsvarlig skudaftstand til vildtet, hvilke jagt od der må bruges, og lign.
Når den teoretiske prøve er bestået er det tid til den praktiske del af prøven, den består af skud til 6 forskellige vildtarter på ukendt afstand, hvoraf de fem pile skal sidde korrekt.

Når denne praktiske prøve er bestået, så har du ret til at kalde dig buejæger :-)


Buegrej.dk  -  Nørremarksvej 8, Øland  -  9460 Brovst
Tlf. +45 2139 6022  -  E-mail: info@buegrej.dk  -  CVR-nummer: 31453682


");
pageTracker._initData();
pageTracker._trackPageview();